021-88760001
info@sound-city.ir

روز جهانی تئاتر مبارک

۷ فروردین ۱۳۹۷

روز جهانی تئاتر مبارک

‎ روز ۲۷ مارس هر سال به نام روز جهانی تئاتر انتخاب و بيانيه ويژه آن صادر می‌شود.
از سال ۱۹۶۱ و به پیشنهاد انستیتو بین‌المللی تئاتر(ITI)، سالانه روز جهانی تئاتر در تاریخ ۲۷ مارس جشن گرفته می‌شود. پیام سالانه این روز هر سال توسط یکی از صاحب‌نظران و هنرمندان عرصه تئاتر انتخاب می‌شود و به تأثیر و تقابل تئاتر در عرصه بین‌المللی اختصاص دارد.
از آن تاریخ تا به امروز، همه ساله در تاریخ بیست و هفتم مارس میلادی برابر با هفتم فروردین ماه هجری شمسی، مراكز ملی انیستیتوی جهانی تئاتر كه متشكل از بیش از ۱۰۰ عضو هستند با برگزاری مراسم مختلفی، این روز را گرامی می‌دارند و متناسب با داشته‌های آیینی و نمایشی خود جشن‌هایی را برای معرفی و دعوت مخاطبان به دیدن نمایش‌های صحنه‌ای و میدانی برگزار می‌كنند.

تئاتر از این لحاظ حائز اهمیت است که در بر گیرنده ی همه ی هنرها از جمله طراحی لباس، طراحی صحنه، طراحی نور، طراحی صدا و … می باشد. مهم‌ترین اهداف (ITI) كه در حقیقت سنگ بنای شكل‌گیری این تشكل جهانی بود، بر مواردی چون «اعتلای مبادلات بین‌المللی دانش و عمل در حیطه هنرهای نمایشی»، «برانگیختن نیروی خلاقیت و همكاری بین دست‌‏اندركاران تئاتر»، «آگاه ‌سازی افكار عمومی از لزوم به حساب‏ آوردن آفرینندگی هنری در قلمرو توسعه»، «تعمیق درک مشترک برای تحكیم صلح و دوستی در میان ملت‌ها» و «پیوستن به دفاع از اهداف یونسكو به عنوان یک سازمان جهانی» استوار بود.
در تئاترهای یونان باستان، بازیگران همگی ماسک بر چهره می زدند. بنابراین، زیبایی و حالات چهره مهم نبود و تنها زیبایی صدا اهمیت داشت. شایان ذکر است جایزه طراحی صدا و مهندسی صدا در تئاتر در دهه ۹۰ میلادی وارد دنیای تئاتر شده است.