021-88760001
info@sound-city.ir

گزارش خبری اولین نشست تخصصی صدابرداری استودیویی

۱۲ مهر ۱۳۹۷

گزارش خبری اولین نشست تخصصی صدابرداری استودیویی

عصر روز جمعه ششم مهرماه ماه نود و هفت اولین نشست تخصصی صدابرداری استودیویی در استوديو شماره يك شهر صدا در مجموعه شهر صداى پارسيان و با حمايت شركت تكنيك برگزار شد.

این نشست با حضور و سخنرانی آقايان رضا عسگرزاده، صدابردار استوديو دهل، امید نیک بین، صدابردار استوديو بل و شهر صدا، مهندس ارد انزابی پور، صدابردار استوديو بم آهنگ و شهر صدا، حمید رضا آداب، صدابردار استوديو پاپ و رامین مظاهری، صدابردار استوديو باران و شهر صدا برگزار شد.
مهندس آیدین الفت که وظیفه دبیری نشست و اجرای آن را بر عهده داشت اولین سوال را بدین گونه مطرح نمود که اصولا صدابردار استوديويى دامنه وظایف اش تا كجاست؟
در پاسخ به این سوال هر کدام از سخنرانان دیدگاه خود را از تعریف صدابردار ارائه نمودند و بر این نکته تاکید داشتند که صدابردار می تواند از نقش ساده اپراتورى تا نقش کلیدی به عنوان توليد كننده در ضبط داشته باشد.

در قسمت بعدی مباحث مربوط نقش استودیو و محیط آکوستیکی در ضبط مطرح شد و امید نیک بین و مهندس ارد انزابی پور به طور مفصل درباره علل اهمیت آکوستیک مناسب برای ضبط در استودیوها و تفاوت ضبط در استودیوهای خانگی و استودیوهای حرفه ای صحبت نمودند. اميد نيك بين حضور استوديوهاى خانگى را مخرب و ديگر كارشناسان آن را لازم اما در حد و اندازه سعى و خطاى تنظيم كننده ضرورى مى دانستند.

مبحث انتخاب میکروفن مناسب و پاسخ به این سوال که آیا لزوما همیشه از میکروفن های گران قیمت برای ضبط باید استفاده کرد و اساسا معیار انتخاب میکروفن خوب برای ضبط چیست پرسش بعدی بود که از سوی دبير نشست مطرح شد. در پاسخ به این سوال اکثریت سخنرانان به این نکته تاکید داشتند که لزوما استفاده از گران ترین میکروفن همیشه نتیجه دلخواه را به ارمغان نخواهد آورد و معیار انتخاب میکروفن مناسب برای ضبط بستگی به پارامترهای گوناگونی دارد.

شیوه میکروفن گذاری برای سازها و میکروفن آمبیانس در ضبط های گروهی سوال بعدی بود که مطرح شد. این سوال که با نقطه نظرات متفاوت دوستان پاسخ داده شد بحث بر انگیز ترین قسمت این نشست بود. امید نیک بین و رامین مظاهری به طور مفصل درباره باید ها و نباید های استفاده از میکروفن آمبیانس صحبت نمودند.

مباحث پایانی این نشست پیرامون بحث در ضبط گروهی (آنسامبل) و اكستر بزرگ بود که سخنرانان نقطه نظرات خود را در این باره ارائه دادند. بزرگترين مشكل نبود يك اركستر بزرگ سمفونيك كه همه هم دل باشند مطرح شد و پس از آن درباره چگونگى برخورد فنى از باب فنون صدابردارى مورد بحث و بررسى قرار گرفت.

در اين مراسم با ظرفيت نشستن ٩٠ نفر، بيش از ١١٠ شركت كننده حضور داشتند كه ركوردى بى سابقه از اسقبال علاقمندان و دست اندرکاران را ثبت نمود.
از نكات بسيار مهم اين نشست حضور ديگر استوديو داران و بسيارى از آهنگسازان بنام كشور بود. کاوه عابدین (از استوديو صبا)، رضا فرهادى(از استوديو كرگدن)، امير تفرشى (استوديو پاريلا) و مزدا انصاری (آهنگساز)، دكتر مانى جعفرزاده (آهنگساز)،محمد نصرتی (آهنگساز)، پویا نیک پور (آهنگساز و رهبر اركستر)، فرشاد حسامی (آهنگساز و تنظيم كننده)، رامین پیر (مدرس صدا) و بهنام حفيظى (مدرس پيانو) از جمله شرکت کنندگان این نشست بودند.